Storytelling - Kolika je moć priče u web marketingu?
Priče imaju jedinstvenu moć da pokrenu ljudski um i srce i to u pravcu koji zacrta sam pripovedač. Priče ne samo da nam pomažu da shvatimo svet i kako on funkcioniše, već imaju moć da nas ubede (čak i ako je samo za trenutak) da je sve moguće.
Storytelling u poslovanju nije ništa novo.
Ako prikupite sve činjenice o proizvodu, kompaniji i usluzi, možete ih pretvoriti u ubedljiv razlog za kupovinu, ali sa dobro odabranom i ispričanom pričom.
Sigurno ste upoznati sa pričom kako je Steve Jobs predstavio iPod, i na koji način? ... pričom i emocijom.
Da bi priča bila delotvorna i uticajna, ona mora da bude jednostavna, ali i dovoljno moćna da prodre u svest publike koja je sluša ili čita, poput trijumfa Vozniaka i Jobs-a i vremenu kada je nastao Apple.
The Irresistible Power of Strategic Storytelling
Nedavno sam imala priliku da prisustvujem jednom kreativnom predavanju pod nazivom: „The Irresistible Power of Strategic Storytelling“.
Veoma nadahnjujuće pedavanje o priči i njenom uticaju na Internetu, u samom poslovanju. Nešto što strašno nedostaje ovom tržištu.
Ono što mi je naročito zaokupilo pažnju jesu priče i iskustva pojedinih poslovnih ljudi, sa inostranog tržišta, o tome kolika je moć priče u marketingu i kako su je oni uspešno koristili u svom poslovanju.
Naglasili su mnogo puta da je u sferi promotivnog pisanja važno osluškivati druge, pričati sa njima i prikupljati informacije, ali ne da biste ih “potkradali”, već da biste u svom radu i sami došli do kreativnih ideja i priča koje biste pisali i načina na koji biste ih prezentovali. I ne samo to, istakli su zapravo i najvažniju stvar u ovom poslu, a to je da se kroz svoj rad povezujete sa ljudima, njihovim potrebama i problemima.
Storytelling u svetu Internet marketinga
Pisanje za web je danas u svetu veoma cenjen i tražen posao – content writer, content editor, copywriter – sve su to nazivi i opisi posla unutar ove delatnosti.
Kod nas je već posve druga priča.
Neki su čuli, ali većina nije upoznata sa ovim termininima i ovom vrstom posla. Interesovanje postoji, prisutna je i potreba za profesionalnom uslugom pisanja za web, ali većina još uvek vidi samo veliki trošak u tome, a ne investiciju. Postoje tu opravdani i neopravdani razlozi, ali to je sada posve druga priča.
Storytelling je (hajde da ga prevedemo kao pripovedanje) važan segment Content marketinga. Ovo je veoma moćan alat u online promociji, ukoliko želite da udahnete život svom brendu i približite ga ljudima.
Kako?
Pre svega pričama o proizvodu ili uslugama koje će te deliti sa ljudima.
Kako bi se potrošači vezali za vaš brend, priče koje stvarate moraju biti autentične, krativne i inspirativne. To je storytelling - u pravom smislu te reči.
Zašto su priče toliko važne?
Storytelling u marketingu nije ništa novo, nisam prva, ali ni poslednja koja koristi moć priče u svom poslu. Na Internetu će te naći veliki broj tekstova na ovu temu i vredi upoznati se sa značenjem, odnosno ulogom koju storytelling ima u marketingu.
Za one koji misle da su priče samo priče, zabava i prolazna stvar, greše u svakom pogledu:
Priče su te koje pokreću svet, emocije, maštu...
Dobre priče se uvuku i urežu u sećanje, hteli mi to ili ne.
Priče objašnjavaju, dočaravaju, opisuju, ali pre svega inspirišu druge.
Zanimljivo je, ali i dokazano, a to sam upravo čula na ovom predavanju, da dobre priče podstiču lučenje dva hormona, a to su: Oxitocin i Kortizol. Kortizol pojačava našu pažnju, dok Oksitocin stvara osećaj empatije i saosećanja sa drugima.
Dakle, prvo morate privući pažnju korisnika (Kortizol), a to će te postići ukoliko razumete i saosećate sa njima (Oksitocin).
Ovo je priča, tj. teorija Pola Zaka (neuro-ekonomiste), poznatog pod nazivom Dr. Love i ponekad zaista morate da poslušate ovakave primere i dodate malo ljudskog elementa u poslovanje, jer čini se da ga je sve manje u današnjem (digitalnom) svetu.
Učeći, čitajući i slušajući o stvarima koje me zanimaju i koje su deo moje profesije, dovelo me je do toga da lakše komuniciram sa klijentima (važno je znati saslušati klijente, dokučiti njihove probleme i voditi razgovor u pravcu koji će ih navesti, ali i pokazati da želite i možete da im pomognete).
Na ovaj način stičete njihovo poverenje, a ono je ključno u poslovanju!
Zvuči mnogo jednostavnije nego što zaista jeste u praksi, ali ako ljudski pristupate svom poslu, u smislu da je cilj pomoći klijentu, a ne samo prodati i zaraditi, sigurno ćete vremenom steći poverenje velikog broje klijenata/kupaca.
Pokažite im to pričama - promotivnim tekstovima. Pišite i pričajte o tome kako im vaša usluga/proizvod pomažu i rešavaju određene probleme na koje nailaze u svom poslovanju i sl.
Storytelling - priče i njihova moć ubeđivanja
Evo nekoliko smernica kako da učinite svoju priču efektnom:
Gledajte da heroj vaše priče bude klijent.
Imajte na umu da ljudi vole da se poistovećuju sa herojima, ali i sa drugim karakternim likovima, morate ih navesti da pomisle da su baš kao i oni.
Nikada ne pišite o sebi ili kompaniji – ovo je njihova priča, a ne vaša; vi ste pripovedač.
Priča mora da bude intenzivna – unesite malo tenzije u priču (istaknite problem i posledice koje stoje iz toga), jer bez toga priča nije dovoljno jaka.
Uzmimo jedan primer – klijenta koji vam se obratio za uslugu.
Kakav bi bio tok ove priče?
Krenite od onog što već znate, što ste učili i polako osmišljavajte pogodnu poslovnu strategiju:
ustanovite problem (uvek postoji neki problem): slab saobraćaj, nedovoljan broj pratilaca, slaba prodaja, … prodaja je ok, ali žele bolje, više ili možda samo žele da imaju ozbiljniji nastup na Internetu i sl.
kako taj problem utiče na klijenta i njegovo poslovanje (vaš klijent je glavni junak),
ako je problem ozbiljniji, kakve su posledice ako se nešto ne preduzme (tenzija),
izložite rešenje – na koji način možete da pomognete klijentu (smanjivanje tenzije glavnog junaka),
kako se klijent na kraju osećao kada je shvatio da se njegovi problemi, uz vašu pomoć, mogu rešiti (istaknuti emocije).
Ovde vi, u ulozi pripovedača, imate moć da posetioca/pratioca/klijenta uvučete u svoj svet i, ako ste dovoljno vešti, da ga ubedite u to da ste vi i vaš brend upravo ono što mu je potrebno u tom trenutku.
Storytelling možda zvuči malo staromodno, i jeste, ali to ga i čini interesantnim i moćnim alatom za poslovanje. Priča zadire tamo gde statistika ne može - u srce i um svakog čoveka.
Pričom i emocijom možete da doprete do velikog broja ljudi, odnosno vaših klijenata, dokle god im pomažete i rešavate njihove probleme.
Budite zanimljivi, emotivni, zagonetni, intrigantni, ali uvek imajte na umu da je klijent u glavnoj ulozi i da se obraćate njemu i njegovim problemima i njega stavljate ispred svega. U suprotnom, vaša priča ostaće zakopana negde duboko, među stotinama i hiljadama drugih priča, koje nisu bile dovoljno jake i ubedljive.
Cilj je da znate kome se obraćate, zašto, na koji način ćete to da radite i šta očekujete kao rezultat.
„Ne pišete zato što želite nešto reći, pišete zato što imate nešto za reći .“
Srećno!